Bieg na orientację to sport polegający na pokonywaniu trasy w różnym terenie, zazwyczaj w lesie. Nie chodzi jednak tylko o zgubienie się - wymaga koncentracji, umiejętności rozwiązywania problemów, szybkości i zwinności. Celem jest znalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych w określonym czasie, a także upewnienie się, że nie trafisz na żadne fałszywe punkty kontrolne po drodze.
Zapuszczanie się w dziką przyrodę w celu odnalezienia licznych małych punktów orientacyjnych może wydawać się dość przerażającą perspektywą, jeśli nie jesteś zapalonym piechurem, ale zapewniamy, że to naprawdę nie jest tak trudne, jak się wydaje! Każdy może zaangażować się w biegi na orientację. Jest on dostępny dla wszystkich grup wiekowych i poziomów sprawności, więc nie musisz się martwić, że nie będziesz w stanie nadążyć lub zmagać się z którymś z prezentowanych wyzwań. Jak więc zacząć?
Bieg na orientację to sport, który polega na przemierzaniu trasy w różnym terenie, najczęściej w lesie. Nie chodzi jednak tylko o zgubienie się - wymaga koncentracji, umiejętności rozwiązywania problemów, szybkości i zwinności. Celem jest odnalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych w określonym czasie i upewnienie się, że po drodze nie trafisz na żaden fałszywy punkt kontrolny.
Termin "orienteering" został po raz pierwszy użyty w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to ludzie stworzyli globalną organizację tego sportu. Teraz oficjalnie nazywa się ona International Orienteering Federation, a jej siedziba znajduje się w Szwajcarii.
Aby zaangażować się w imprezę na orientację, musisz znaleźć klub w swojej okolicy. Kiedy już taki znajdziesz, możesz zapytać o możliwość zapisania się na ich kursy dla początkujących. Kursy te odbywają się zazwyczaj w miesiącach wiosennych i jesiennych, a informacje o nich można często znaleźć na stronach internetowych klubów.
Kursy trwają zazwyczaj kilka godzin i mają na celu zapoznanie Cię ze sprzętem, terenem i trasą. Niektóre kluby mogą wymagać, abyś uczestniczył w jednej z sesji wprowadzających, zanim będziesz mógł wziąć udział w zawodach.
Jak w przypadku każdego sportu, jest kilka rzeczy, które musisz rozważyć przed zapisaniem się. Po pierwsze, będziesz musiał zdecydować, która dyscyplina orienteeringu jest dla ciebie najlepsza. Istnieją cztery kategorie zawodów: piesza, narciarska, rower górski i trailowa (łącząca pieszą i narciarską). Teren często będzie dyktował, w której kategorii powinieneś startować. Na przykład, możesz chcieć jeździć na nartach, jeśli uczestniczysz w trasie pokrytej śniegiem, lub możesz zdecydować się na pieszą, jeśli trasa jest kamienista.
Następnie musisz pomyśleć o swoich możliwościach fizycznych i psychicznych. Orienteering to sport dostępny dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności, więc nigdy nie będziesz w gorszej sytuacji. Są jednak pewne czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę. Na przykład, będziesz chciał sprawdzić, czy jesteś wystarczająco sprawny, aby ukończyć kurs w określonym czasie. Jeśli musisz przejść trasę, może się okazać, że jesteś wolniejszy niż ktoś, kto biegnie kurs.