Jak przebiega trasa biegu na orientację

Teren biegu na orientację

Biegi na orientację to sprawdzian umiejętności poruszania się i odnajdywania drogi w lesie. Otrzymasz mapę i kompas, aby pomóc Ci znaleźć punkty kontrolne (zwane kontrolami) w lesie. Kiedy skończysz, zobaczysz jak dobrze Ci poszło porównując swój czas z innymi zawodnikami, którzy korzystali z tej samej trasy. Ale to nie wszystko... Czym jest bieg na orientację? Orienteering to sport na świeżym powietrzu, który wymaga umiejętności nawigacyjnych i obejmuje zarówno naturalny, jak i stworzony przez człowieka teren. Wiąże się z wyjściem na zewnątrz, odkrywaniem natury i sprawdzaniem swoich możliwości fizycznych, jak również umiejętności umysłowych.

Często określany jako "sport dla myślących", aktywność ta również stawia przed uczestnikami wyzwania w postaci zagadek, które wymagają użycia logiki, rozumowania i umiejętności rozwiązywania problemów. Powszechnie opisuje się ją jako połączenie biegu przełajowego z umiejętnością poruszania się po nieznanym terenie.

Podstawowe zasady biegu na orientację

Jest kilka zasad, o których należy pamiętać podczas poruszania się po trasie. Będziesz miał mapę i kompas, ale nie będziesz mógł zwrócić się o pomoc do innej osoby i będziesz musiał nawigować używając tylko tych narzędzi, w tym kątomierza do mierzenia kątów linii na mapie. Na koniec kursu otrzymasz również "wynik kontrolny", aby sprawdzić, jak dobrze Ci poszło.

Zanim zaczniesz, trzymaj mapę i kompas otwarte i skierowane do siebie, aby uniknąć oszustwa. Możesz używać tylko swojego sprzętu - nie możesz niczego pożyczać ani zaznaczać na mapie czy kompasie innego zawodnika.

Opis trasy i biegu na orientację

Pierwszy odcinek trasy to łatwa rozgrzewka. Przebiegniesz przez różne tereny i poczujesz, jak to jest nawigować z kompasem. Teraz będziesz nawigował na przełaj, więc będziesz musiał zwracać uwagę na teren, rodzaje występującej roślinności i swój kompas.

Drugi etap trasy będzie jeszcze większym wyzwaniem dla Twoich umiejętności nawigacyjnych. Teren jest gęstszy, a szlak węższy. Na szlaku jest teraz wielu innych wędrowców i musisz uważać, aby na nich nie wpaść lub nie nadepnąć im na palce.

Na trzecim odcinku szlaku występuje gęsta roślinność, taka jak drzewa i krzewy. Poruszanie się po niej jest o wiele trudniejsze, ponieważ nie widać wyraźnie terenu. Wokół jest też sporo innych ludzi.

Czwarty odcinek trasy prowadzi z powrotem na start. Teren jest mieszany, a Ty wracasz na szerszą ścieżkę.

Jak działa mapa do biegów na orientację?

Mapa trasy biegu na orientację to wyjątkowa mapa, która różni się nieco od zwykłej mapy topograficznej: zaznaczono na niej lokalizację punktów kontrolnych, szlaków i ścieżek. Ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaczenia mapy, ponieważ będziesz nawigował do każdego punktu podążając za mapą.

Punkty kontrolne są ponumerowane, a Ty zapisujesz ich numery na swojej mapie wraz z odległościami. Tak wygląda nawigacja do każdego punktu kontrolnego. Najpierw znajdujesz swoją lokalizację na mapie, a następnie rysujesz linię do każdego punktu kontrolnego. Mapa pokazuje odległość między punktami, więc wiesz, jak długi jest każdy etap trasy.

Punkty kontrolne wzdłuż trasy biegu na orientację

Trasa biegu na orientację będzie miała listę numerów punktów kontrolnych i ich współrzędne. W zależności od długości trasy, może być od 3 do 5 punktów kontrolnych. Punkty kontrolne są zwykle oznaczone na ziemi pomarańczową flagą lub kawałkiem pomarańczowej taśmy.

Jak tylko dotrzesz do punktu kontrolnego, zanotuj numery i zapisz je na swojej mapie. Musisz jednak poruszać się szybko, ponieważ licznik zacznie odliczać czas, gdy tylko dotrzesz na miejsce.

Loading...